Burcunuza Göre Makam

Müzik terapi’lerinde neşe için rast, saldırganlığa karşı ırak, alçakgönüllük için hicaz makamı dinlenmeli.
Akrep, sağlığı için ‘O güzel gözlerle bakmasını bil’ gibi şarkılar dinlemeli. Uşşak makamındaki ‘Bu akşam gün batarken gel’ ise Balık burcunun dertlerine deva.

Klasik Türk müziğindeki her makamın bir burçla ilgisi bulunduğu ve o burçtaki insanların yaşamını etkilediği, makamların çeşitli sağlık sorunlarına da iyi geldiği bilniyor. 1975′te kurulan Türk Musikisini Araştırma ve Tanıtma Grubu’ na (TÜMATA) göre, rast makamı, neşe, iç huzur ve rahatlık verirken, hicaz düşük nabız atımını yükseltiyor. Irak makamı saldırganlığı önlüyor.

Nihavent makamı tansiyona iyi geliyor. Yani klasik Türk müziğini burca göre dinlemek ilaç gibi…

İsfahan makamındaki ‘Fesleğen ektim gül bitti’ İkizler burcunun , nihavent makamındaki ‘Bir ihtimal daha var’ Oğlakların dertlerine deva.

Akrep, sağlığı için ‘O güzel gözlerle bakmasını bil’ gibi hüseyni makamında şarkılar dinlemeli, Balıksa ‘Bu akşam gün batarken gel’deki gibi uşşak makamında… Koç’un da dertleri için seher vakti ‘Nihansın dideden’, ‘Yine bir gülnihal’ gibi rast makamında şarkılar dinlemesi gerekiyor.
Başlıca Türk musikisi makamlarının ilgili olduğu burçlar ve sağlık üzerindeki etkileri şöyle sıralanıyor:


Koç burcu (Rast): Gece yarısı ve seher zamanları etkili. Soğuk organlar, kemik, beyin ve yağlara etkisi var. Fazla uyumayı engelliyor. Akıl hastalıklarına iyi geliyor. Sefa, neşe, iç huzuru ve rahatlık veriyor. Felce karşı da etkili. Otizmin tedavisinde kullanılıyor.

Boğa burcu (Irak):Kuşluk ve ikindi vakti etkili. Menenjit, beyin ve akıl hastalıklarına yararlı. Omuz, kol ve ellere etkili. Düşünme ve kavrama yeteneğini artırıyor. Korkuyu gideriyor. Saldırganlığı önleyici ve nevrotik hastaları tedavi edici etkisi bulunuyor.

İkizler burcu (İsfahan): İkindi ile yatsı arası etkili. Ateşli hastalıklardan vücudu koruyucu özelliği var. Ense, boyun, omuzlar ve sol dirsek için etkili. Güven hissi, uyum sağlama, hareket yeteneği, zihin açıklığı, gönül yenileme, düzgünlük verme, zekâyı açma ve anıları tazeleme özelliği var.

Yengeç burcu (Zirefkeng): Uyku vakti etkili. Sırt, mafsal ağrılarına, kulunca faydalıdır. Beyinle ilgili ağız çarpılmasına, kalp, ciğer, göğüs, kalça ve sağ omuza etkili. Meclisin neşesini artırıyor, derin duygular çağrıştırıyor.

Aslan burcu (Büzürg): Fecirden kuşluk vaktine kadar zihni temizliyor. Vesvese ve korkuyu def eder. Fikre yön verir. Kulunç ve boyun hasarıyla ortaya çıkan şiddetli ağrılara etkilidir. Güç kazandırır. Boyun, boğaz, göğüs, ciğer ve kalp için etkilidir.

Başak burcu (Zengule): Kalça eklemleri ve bacak içleriyle ilgili. Kalp, menenjit ve beyin hastalıklarına etkili. Hayal ve sırlar telkin ediyor, uyku ve masalsı duygulara yol açıyor.

Terazi burcu (Rehavi): Seher zamanı ve ikindiyle yatsı arası etkili. Sonsuzluk ve yerçekiminden kurtulma duygusu yaratıyor. Baş ağrıları, burun kanamaları, ağız çarpıklığı ve balgamdan gelen hastalıklara yararlı. Doğuma yardımcı oluyor. Göğüs, mide ve yan böğür için yararı var.

Akrep burcu (Hüseyni): Sabah ve gün ağarırken etkili. Güzellik, iyilik, sessizlik, rahatlık verir ve ferahlatıcı, mide hararetini giderici özelliği var. Sıtma hastalığına iyi geliyor. Barış duygusu veriyor. İç organlara etkili. İçindeki gizli pentatonik yapı nedeniyle kendine güven ve kararlılık duygusu veriyor; bundan dolayı otistik ve spastik hastalara yararlı.

Yay burcu (Hicaz): Yatsıdan sabaha kadar olan zamanda etkisi fazla. Kemiklere, beyne ve çocuk hastalıklarında tedavi edici etkisi var. Ürosenital sisteme ve böbreklere etki gücü fazla. Alçakgönüllülük duygusu veriyor. Düşük nabız atımını yükseltiyor.

Oğlak burcu (Nihavent): Öğleden sonra etkisi fazla. Kan dolaşımı, karın bölgesi, uyluk ve bacak bölgelerinde etkili. Kulunç, bel ağrısı ve tansiyon rahatsızlıklarına yararlı. Güç ve barış duygusu veriyor. Akıl hastalıklarına karşı etkili olduğuna inanılıyor.

Kova burcu (Neva): Gece ve kuşluktan ikindiye kadar olan zamanda etkisi fazla. Göğsün sağ tarafına, böbreklere, omurilik, kalça ve uyluk bölgelerine etkisi var. Üzüntüyü gideriyor, gönül okşayan makam adıyla biliniyor. Kötü fikirleri kovduğu, cesaret ve yiğitlik verdiği, gönül sevinci oluşturduğu ileri sürülüyor. Akıl hastalıklarının tedavisinde etkili.

Balık burcu (Uşşak): Gündoğumundan kuşluk vaktine kadar ve günbatımında etkisi fazla. Kalp, ayak rahatsızlıklarında yararlı. Sevinç, güç ve kahramanlık duyguları veriyor. Uyku ve dinlenme için yararlı, çünkü gevşeme hissi veriyor.

Konya’da düzenlenen 1.uluslararası Tıp Tarihi Kongresine katılan Azerbaycan Milli Bilimler Akademisi Nizami Edebiyat Enstitüsü’nden Dr.Firidun Gurbansoy ,insanların yaratışlarına göre Teni ile yere, ruhu ile de evrene bağlı olduğunu söyledi.

Evrende insana yakın olan 7 gezegen ve 12 burcun ruhu doğrudan etkilediğini ileri süren Gurbansoy, ruhta olan değişimlerin vücutta da fiziki anlamda kendini göstereceğini,bu yüzden uzun yıllardır genellikle ten tedavisinin bitkilerle,ruh tedavisinin ise müzikle yapıldığını bildirdi.

Müziğin insanın ruhunu etkileyen onu çeşitli hallere sokan iyi bir tedavi aracı olduğunu vurgulayan Gurbansoy, fiziki tedavilerde de iyi sonuç alınması için,zaman zaman müzikli tedaviye ihtiyaç duyulduğunu bildirdi.

Yapılan araştırmalarda her burcun bir makamının olduğunun belirlendirildiğini dile getiren Gurbansoy, burçlara göre makamları şöyle sraladi;Konya’da düzenlenen 1.uluslararası Tıp Tarihi Kongresine katılan Azerbaycan Milli Bilimler Akademisi Nizami Edebiyat Enstitüsü’nden Dr.Firidun Gurbansoy ,insanların yaratışlarına göre Teni ile yere, ruhu ile de evrene bağlı olduğunu söyledi.

Evrende insana yakın olan 7 gezegen ve 12 burcun ruhu doğrudan etkilediğini ileri süren Gurbansoy, ruhta olan değişimlerin vücutta da fiziki anlamda kendini göstereceğini,bu yüzden uzun yıllardır genellikle ten tedavisinin bitkilerle,ruh tedavisinin ise müzikle yapıldığını bildirdi.

Müziğin insanın ruhunu etkileyen onu çeşitli hallere sokan iyi bir tedavi aracı olduğunu vurgulayan Gurbansoy, fiziki tedavilerde de iyi sonuç alınması için,zaman zaman müzikli tedaviye ihtiyaç duyulduğunu bildirdi.

Yapılan araştırmalarda her burcun bir makamının olduğunun belirlendirildiğini dile getiren Gurbansoy, burçlara göre makamları şöyle sıraladı;

Gurbansoy,insanların burcuna göre uygun makamı dinlemesinin,onların ruhsal tedavisine iyi geldiğini savunarak,şöyle devam etti;

“Burca göre makamlar, kişiyi ruhsal açıdan iyileştiriyor.Kişi hastaysa,makamlar tedavide önemli rol oynuyor.Türk toplulukları tarih boyunca hastalıklarda müziği tedavi amaçlı kullandı. Bu alanda ciddi araştırmalara ihtiyaç duyulmaktadır.Gezegenlerin hareketleri,ayın hilal şeklinden kaybolmasına kadar geçen 28 gündeki değişimler gibi birçok etkenin tedavide kullanıldığı biliniyor.

NOT: Türklerin müziği tedavi amaçlı kullanmışlardır.Buna “MÜZİKOTERAPİ” diyoruz. Yani müzik yoluyla tedavi. Halen Cerrahpaşa Tıp Fakültesinde “MÜZİKOTERAPİ” Merkezinde bu yöntem uygulanmaktadır.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir